Tradycje, wartości i młodzi ludzie w Europie

Pod tą nazwą kryją się pierwsze międzynarodowe warsztaty zorganizowane przez szkołę Gustava Hermana w Mülheim an der Ruhr w Niemczech. Między 25.02, a 1.03 uczniowe z Wielkiej Brytanii, Słowacji, Włoch, Hiszpanii, Polski i Niemiec dyskutowali i przedstawiali swoje prezentacje na temat świąt, tradycji, obyczajów i wartości, jakie w ich krajach uchodzą za najważniejsze.

Goście zakwaterowani zostali u rodzin uczniów szkoły, a żeby przezwyciężyć różnice językowe cały projekt, łącznie z przemówieniami, prelekcjami, projektami, realizowany był w języku angielskim.
       Polskę reprezentowali: Ula Sienkiewicz, Agnieszka Mastalerz, Karolina Grzegorczyk i Adam Wojtaś, pod czujnym okiem prof. Elżbiety Obuchowicz. Karolina i Adam opowiedzieli o tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych w Polsce, Agnieszka o studniówce, a Ula przeprowadziła ankietę nt. autorytetów i wartości wśród młodzieży. Mieliśmy też okazję dowiedzieć się dużo o podobieństwach i różnicach wielokulturowej Europy. Nie bez znaczenia była też okazja do ćwiczenia języków.
       Jednym z punktów programu było zwiedzanie miasteczka. Mimo, że nie jest to ogromna metropolia (170 tys. mieszkańców), zrobiło ono na nas bardzo dobre wrażenie. Mieliśmy okazję zwiedzić zamek, obejrzeć Starówkę i ścianę, na której słowo "pokój" napisane jest w kilkudziesięcu językach świata.
       Możliwość uczestniczenia w tym projekcie i zaprezentowania jakże bogatych, polskich tradycji przed międzynarodową publicznością była dla nas wyzwaniem, ale i ogromną przyjemnością.

Tekst i zdjęcia:
Adam Wojtaś