SOFA 2011
Aktualizacja

SOFA 2011

Galeria zdjęć >>>>>>

31 marca i 1 kwietnia 2011r. LO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza zamieniło się w wielkie centrum kulturalne.
W gmachu naszej szkoły spotkali się młodzi twórcy z kilku warszawskich szkół i placówek kulturalnych, m.in. z LO im. M. Reja, LO im. J. Kochanowskiego, Bielańskiego Domu Kultury. W tych dniach odbywała się druga edycja Scenicznego Otwartego Festiwalu Artystycznego (w skrócie SOFA). To wyjątkowa inicjatywa gardzących nudą uczniów Witkacego, którzy mówią "tak" wrażliwości artystycznej, szczeremu zaangażowaniu i perfekcji technicznej. Pierwszego dnia tegorocznego festiwalu zaprezentowali się twórcy z takich dziedzin, jak teatr, taniec i plastyka. Obejrzeliśmy 6 widowisk o dość zróżnicowanym repertuarze, m.in. adaptację sztuki "Mątwa" Witkacego – naszego patrona, uwspółcześnioną wersję Kabaretu Starszych Panów, pantomimę czy wreszcie nagrodzony I nagrodą profesjonalny występ grupy teatralnej z Miejskiego Domu Kultury Bielany – spektakl na podstawie twórczości Mirona Białoszewskiego "Wianki". Występy na scenie były oceniane przez autorytety z tych dziedzin – aktorkę i reżyserkę, propagatorkę dramy panią Halinę Machulską, teatrolog panią Magdalenę Mróz oraz aktora pana Macieja Dużyńskiego. W tym dniu rozdaliśmy również nagrody artystom plastykom - zwyciężczynią okazała się uczennica LO im. Witkacego – Hania Dyrcz. Jurorką wystaw plastycznych była pani Zofia Dubowska – pracownik Galerii Zachęta. Piątek (1 kwietnia) był poświęcony twórczości muzycznej i fotografii. Tego dnia na naszej szkolnej scenie zaprezentowało się 14 twórców solowych i zespołów muzycznych. Mogliśmy posłuchać muzyki klasycznej ("Chopin i nie tylko", "Warsaw Guitar Orchestra"), występów solowych (np. Magdaleny Sobkowicz) czy dość ostro grających kapel, takich jak grupa Maćka Mejdena, zespół Hydrofor, zespół Ashtray. Laury muzyczne głosami widzów i słuchaczy przyznano zespołowi muzycznemu o nazwie Ann & the Doughnuts. Tego dnia rozdano również nagrody twórcom fotografii. Jurorem był pan Bernard Białorucki, autorytet w tej dziedzinie. Bezkonkurencyjnym zwycięzcą okazał się Michał Pawłowski. Wystawy fotografii kilkunastu twórców zamieniły nasze szkolne korytarze w zaskakującą galerię. SOFA jest wyjątkową inicjatywą niepokornych artystycznie uczniów Witkacego, wspieranych przez swych nauczycieli i wychowawców. To przedsięwzięcie wymagające dużej sprawności organizacyjnej, odpowiedzialności, twórczego działania, ale i dość dużych nakładów finansowych. Wiadomo, jakie są realia szkolne w tym zakresie. Dlatego też warto tu wspomnieć o wszelakich sponsorach, bez których nie moglibyśmy zorganizować naprawdę profesjonalnie przygotowanej sceny i zaplecza technicznego, kawiarenki dla artystów i przybyłych gości oraz ufundować nagród. Zatem bardzo dziękujemy Panu Burmistrzowi i pracownikom Urzędu Dzielnicy Żoliborz, Radzie Rodziców Zespołu Szkół nr 54, firmom Re-mix i Coca-Cola oraz wielu innym pojedynczym darczyńcom. Wierzymy, że ten festiwal trwale wpisze się w kalendarz imprez artystycznych nie tylko Zespołu Szkół nr 54, ale i całej Warszawy.

Organizatorzy:
Dyrekcja, uczniowie i nauczyciele