Iga, Agata i Łukasz na stypendium w Salamance

Filip Żelichowski 28 października 2019

Uczniowie Witkacego z hiszpańskich klas: Iga Kossakowska z 1D, Agata Szymańska z 2D i Łukasz Wiśnioch z 3D w dniach 21-25 października przebywali w Salamance, gdyż otrzymali stypendium Akademii Językowej DICE. Nasze liceum jako jedyne otrzymało aż trzy stypendia, ponieważ było bardzo zaangażowane w organizację warsztatów dla hispanistów, które odbyły się w Witkacym w czerwcu. Dzięki temu trzech uzdolnionych uczniów j. hiszpańskiego z każdego rocznika mogło wyjechać do Hiszpanii, aby doskonalić swoją wiedzę. Stypendium obejmowało 20 godzinny kurs języka hiszpańskiego w grupie zaawansowanej (poziom B2) wraz z noclegiem i wyżywieniem. W zajęciach poza naszymi uczniami uczestniczyli też uczniowie z Czech i Włoch oraz uczennica z LXXXI LO im. Aleksandra Fredry.

Nasi uczniowie bardzo dobrze wykorzystali pobyt w Salamance. Na zajęciach byli aktywni, pracowici i sumienni, także na koniec dostali dyplomy z wyróżnieniem, a ich nauczyciel z Witkacego usłyszał same pochwały na temat ich postawy, wiedzy, umiejętności oraz zaangażowania na lekcjach. Jeden z hiszpańskich wykładowców napisał o nich, że  „son fantásticos” (są fantastyczni).

W drodze powrotnej do Warszawy Iga, Agata i Łukasz mieli okazję zwiedzić stolicę Hiszpanii w towarzystwie swojego nauczyciela p. Macieja Rudnika, który był tam na kursie doskonalenia nauczycieli j. hiszpańskiego. Spacerując najbardziej reprezentacyjnymi ulicami Madrytu: Paseo de la Castellana, Paseo de los Recoletos, Paseo del Prado i Gran Vía, odwiedzili Plac Kolumba, Bibliotekę Narodową, Dom Ameryki, Plac Kybele, Muzeum Thyssen-Bornemisza, Muzeum Prado, Kongres Deputowanych, Plac Puerta del Sol, Pałac Królewski i Katedrę Almudena oraz znajdującą się na ulicy Alcalá główną siedzibę Instytutu Cervantesa. Krok po kroku nazbierało się ich aż 10 km, ale wszyscy byli zadowoleni i wszystkim się wydawało, że był to krótki spacerek po słonecznym Madrycie.