Wyjazd Humanistów klas III po SP

Filip Żelichowski 20 października 2021

Tradycją naszej szkoły są wyjazdy w ramach wybranych przez uczniów rozszerzeń. W dniach 4-7 października br. humaniści Witkacego z klas III po SP odwiedzili Kraków. Nasza wyprawa edukacyjna odbyła się pod hasłem „Modernistyczny Kraków”. Przewodziła jej nauczycielka języka polskiego p. Monika Dembińska, jako opiekunowie pojechali również p. Agnieszka Ciesielska (polonistka) oraz p. Jacek Kopczyński (historyk i nauczyciel wos-u).

W ciągu kilku dni szukaliśmy secesyjnych śladów w Muzeum Mehoffera i w Kościele Franciszkanów, analizowaliśmy dzieła sztuki współczesnej w MOCAK-u, poczuliśmy atmosferę „Wesela” S. Wyspiańskiego w Rydlówce oraz odbyliśmy spacer po krakowskim Kazimierzu z niesamowitą opowieścią przewodnika. Otarliśmy się o Jamę Michalikową. Zwiedziliśmy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Dotarliśmy również do Pawilonu Czapskiego, który urodził się w 1896 r., czyli w dobie modernizmu.

 Wieczorami w naszym hostelu studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego, absolwentki Witkacego, organizowały ciekawe warsztaty o kobietach w XIX wieku, przy okazji objaśniając ramy czasowe i pojęcia związane z modernizmem. Pobyt w Krakowie był niezwykle intensywny. To czas zdobywania wiedzy z zakresu języka polskiego i historii w magicznej przestrzeni Kraka, ale również czas wielu ciekawych rozmów i odbudowywania relacji, czego po zdalnej edukacji bardzo nam potrzeba. W piątek 8 października podsumowaliśmy naszą wyprawę w szkole. Nauczycielka historii sztuki p. Joanna Falkowska-Kaczor opowiedziała o prądach schyłku wieku XIX w literaturze i sztuce, w Polsce i w Europie.

Modernistyczny Kraków dostarczył nam wielu ciekawych przeżyć intelektualnych oraz umożliwił integrację międzyklasową humanistek i humanistów w Witkacym. Takie wyjazdy dają/mają moc!