ZAPROSZENIE

Filip Żelichowski 5 grudnia 2021

Młodzież naszego liceum tworzy jeden z 11 Młodzieżowych Klubów Historycznych przyznających nagrodę młodzieżową.

Z tego powodu dostaliśmy zaproszenie na filmowy finał online Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego oraz Nagrody Młodzieżowych Klubów Historycznych.

Nazwiska laureatów poznamy 3 grudnia o 20:00 – w trakcie specjalnego wydarzenia ONLINE. Będziecie je mogli Państwo obejrzeć na Facebooku YouTubie Domu Spotkań z Historią oraz na Facebooku Kulturalnej Warszawy! Wydarzenie poprowadzi Maciej Orłoś. 


KTO W TYM ROKU WALCZY O TYTUŁ? Pełną listę dziesięciu nominowanych książek, walczących o tytuł najlepszej publikacji o polskich dziejach najnowszych, znajdziecie Panstwo na stronie: https://dsh.waw.pl/429-2021-nagroda-moczarskiego oraz https://www.fundacjamoczarskich.com/post/fina%C5%82-nagrody-historycznej-im-kazimierza-moczarskiego-2021. Wybrało je znakomite jury skupiające elitę polskich historyków i pisarzy w składzie: Andrzej Friszke (Przewodniczący Jury), Antoni Dudek, Dobrochna Kałwa, Jan Kofman, Andrzej Krzysztof Kunert, Anna Landau-Czajka, Tomasz Łubieński, Anna Machcewicz, Tomasz Makowski, Daria Lipińska-Nałęcz, Małgorzata Szejnert i Andrzej Wielowieyski.

Autor lub autorka najlepszej książki otrzyma 50 tysięcy złotych oraz statuetkę – replikę temperówki patrona Nagrody, zaprojektowaną przez Jacka Kowalskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. „Ołówek Kazimierza Moczarskiego” powędruje do autorki lub autora książki, którą z 10 nominacji wybiorą uczniowie szkół średnich z 12 Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego.

O NAGRODZIE MOCZARSKIEGO Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego została ustanowiona w grudniu 2018 roku uchwałą Rady m.st. Warszawy i jest kontynuacją nagrody powstałej w 2009 roku. Przyznawana jest autorom książek poświęconych najnowszej historii Polski – od odzyskania niepodległości w 1918 roku do czasów współczesnych.

Fundator i organizator: miasto stołeczne Warszawa Współorganizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Fundacja im. Kazimierza i Zofii MoczarskichPatron medialny: Gazeta Wyborcza Partnerzy: Biblioteka Narodowa, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, Muzeum Historii Polski

Z najlepszymi życzeniami i pozdrowieniami,

Elżbieta Moczarska