Światowy finał Odysei Umysłu

Filip Żelichowski 23 czerwca 2022

Uczennice z Witkacego na finałach światowych Odysei Umysłu w Stanach Zjednoczonych 

Maj 2022 dla kilku uczennic z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej, nauczycielki Anny Borek i trenerki Marzeny Ocias pozostanie na zawsze zapamiętany jako wspólna wielka wyprawa za ocean. Dominika Gamalij, Jagoda Kurkowska, Julia Kaczmarczyk, Lena Taras i Bianka Śledzińska stworzyły drużynę Odyseuszy, która dostała się do finałów światowych konkursu Odyseja Umysłu organizowanego w USA już od 1978 r.! Rodziny podjęły ogromny wysiłek w poszukiwaniu sponsorów i organizowaniu całego wyjazdu. Ogromne gratulacje! 

A czym tak właściwie jest Odyseja Umysłu? Konkurs można zaliczyć do grupy najnowocześniejszych narzędzi edukacyjnych. Dlaczego? Po pierwsze kładzie się w nim nacisk na dwie kluczowe kompetencje XXI wieku: kreatywność i pracę zespołową. Po drugie jest narzędziem bardzo praktycznym, które pozwala na  wykorzystanie technologii, inżynierii, sztuki i matematyki w nietuzinkowy sposób. Odyseja Umysłu pokazuje jak nauka może być zabawą, jak uczniowie powinni uwzględniać własne zainteresowania w rozwiązywaniu problemów zespołowo i jak stare przedmioty mogą znaleźć nowe zastosowania. 

A oto krótka relacja z wyjazdu:  

4 dni w Chicago pozwoliły dziewczynom nabrać sił przed konkursową rywalizacją. Zwiedziły Chicago Art Institute, które słynie z kolekcji malarstwa impresjonistycznego, postimpresjonistycznego oraz amerykańskiego, w tym prace artystów takich jak Vincent van Gogh, Claude Monet, Georges Seurat czy Edward Hopper. Wjechały na 103 piętro wieżowca Willis Tower, zaliczyły spacer po słynnym Navy Pier oraz Riverwalk, opalały się na Chicagowskiej plaży, odwiedziły Muzeum Historii Naturalnej oraz Lincoln Zoo, a w wolnych chwilach zajmowały się kręceniem vloga przy najpopularniejszym miejscu spotkań tzw. Chicagowskiej Fasoli (The Cloud Gate). 

Następnie drużyna Odyseuszek z Witkacego poleciała do stanu Iowa, gdzie na kampusie uniwersytetu stanowego przez 5 kolejnych dni uczestniczyły w pokazach, ceremoniach, konkursie i imprezach wspólnie z uczniami z całych Stanów Zjednoczonych. Miały okazję poznać się bliżej i wymienić podarunkami z amerykańską drużyną kumpelską ze stanu Maine oraz skosztować życia na amerykańskim kampusie.  

Mamy nadzieję, ze za rok zbierze się kolejna drużyna kreatywnych i chcących ze sobą współpracować uczestników!