Spotkanie w Witkacym z nauczycielami z Australii

Filip Żelichowski 27 września 2023

22 września 2023 roku mieliśmy zaszczyt gościć w progach naszego liceum 18-osobową grupę młodych nauczycieli z Australii z Panią Prof. Małgorzatą Klatt z Uniwersytetu w Melbourne oraz Panią dr Moniką Skurą z Uniwersytetu Warszawskiego. W Australii, młodzi nauczyciele ostatniego roku studiów pedagogicznych zanim rozpoczną pracę, mają za zadanie przynajmniej w minimalnym stopniu poznać systemy nauczania w wybranych państwach Świata. W tym roku odwiedzili szkoły w Belgii, we Włoszech i w Polsce. To właśnie nasza szkoła została przez nich wybrana do odwiedzin w dużej mierze dzięki rekomendacjom pracowników Uniwersytetu Warszawskiego.

Wizyta składała się z trzech części:

1. Pani Dyrektor Beata Zdanowicz przedstawiła koncepcję pracy LO Witkacego (liceum eksperymentalne) oraz ogólnie opowiedziała o systemie oświaty obowiązującym w Polsce na poziomie szkół ponadpodstawowych. Odpowiadała również na pytania gości w ty zakresie.

2. Wybrani uczniowie: Ada Dziadosz (3C), Maciej Lazar (3B), Piotr Lewandowski (3C), Maja Kwiatkowska (2F), Maria Jaworska (2F) i Zosia Kulas (2F) oprowadzali gości podzielonych na mniejsze grupy i odpowiadali na ich pytania jednocześnie opowiadając o historii miejsca, w którym znajduje się budynek Szkoły, o przynależności do znakomitego Towarzystwa Szkół Twórczych (TST),  aktywnościach szkolnych i pozaszkolnych uczennic i uczniów, itp. (oczywiście w języku angielskim).

3. Pani Prof. Małgorzata Klatt wraz z wybranymi nauczycielami z Australii przedstawili system oświaty istniejący w ich kraju. Frekwencja zainteresowanych uczennic i uczniów była zdumiewająca. Padało wiele pytań ze strony naszych wychowanków.

Zakończyliśmy wizytę wzajemnymi podziękowaniami i tradycyjną wymianą drobnych upominków.