Uczennice Witkacego na stypendium w Salamance

W dniach 12-18 czerwca 2022 uczennice Witkacego Agata Misiak, Dominika Gamalij, Weronika Kłujszo, Zosia Stawska i Zosia Szymańska z klasy 3DELTA oraz Julia Kłujszo z klasy 1D, razem ze swoim nauczycielem, Maciejem Rudnikiem, przebywały w Salamance.  

Ten wyjazd to była główna nagroda w V konkursie filmów po hiszpańsku „ELE en corto”, organizowanym przez Biuro ds. Edukacji Ambasady Hiszpanii. Stypendium ufundowane przez Akademię Mester obejmowało 20 godzinny kurs języka hiszpańskiego oraz pełne wyżywienie i nocleg.  

Była to podróż pełna niesamowitych atrakcji. W drodze do Salamanki uczennice zwiedziły przepiękną Segowię z dwutysięcznym rzymskim akweduktem, katedrą oraz zamkiem Alcazar, który był inspiracją dla Disneya. Natomiast w samej Salamance już pierwszego dnia były świadkami fantastycznego koncertu odbywającego się z okazji święta patrona miasta, Św. Jana z Sahagun, na Plaza Mayor, jednym z najbardziej malowniczych placów w Hiszpanii.  

Jednak to był dopiero początek niezliczonych atrakcji! W kolejnych dniach było zwiedzanie jednego z najstarszych uniwersytetów w Europie (założonego w 1218 r.), dwóch katedr romańskiej oraz gotyckiej, słynnego pałacu Casa Lis, w którym jest malownicze muzeum Art Nouveau i Art Déco z sezonową wystawą prac samego Salvadora Dalego,  archiwum Hiszpańskiej Wojny Domowej, muzeum archeologicznego Salamanki, muzeum Handlu i Przemysłu, muzeum Filmoteki Kastylii i Leon, koncert muzyki renesansu w XVII wiecznym kościele La Purisima, lekcje tańca z salsy i bachaty oraz zajęcia z kuchni śródziemnomorskiej.  

Oczywiście nie mogło też zabraknąć słynnych tapas, churros oraz lodów w Novelty, najstarszej lodziarni Salamanki. 

Poza zwiedzaniem i zaspokajaniem gustów kulinarnych, uczennice z Witkacego codziennie miały zajęcia z j. hiszpańskiego, w których poza nimi, uczestniczyli też uczniowie z innych krajów, m.in. Słowacji, Japonii i USA. Zdaniem prowadzącego zajęcia rodowitego salmantino, Jorge Martina Peribañeza, zdecydowanie najbardziej aktywne były uczennice z Polski: Agata, Dominika, Julia, Weronika i obie Zosie. 

I jeszcze jakby tego było mało, to z ich pobytu w Salamance zamieszczono relacje w mediach społecznościowych.

Salamanca Ciudad del Español 

Taki fantastyczny wyjazd, który na długo pozostanie w ich pamięci, to najlepsza nagroda za ciężką pracę podczas roku szkolnego. 

Wielkie brawa dla całej szóstki!