Młodzież naszego liceum tworzy jeden z 11 Młodzieżowych Klubów Historycznych przyznających nagrodę młodzieżową.
Z tego powodu dostaliśmy zaproszenie na filmowy finał online Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego oraz Nagrody Młodzieżowych Klubów Historycznych.
Nazwiska laureatów poznamy 3 grudnia o 20:00 – w trakcie specjalnego wydarzenia ONLINE. Będziecie je mogli Państwo obejrzeć na Facebooku i YouTubie Domu Spotkań z Historią oraz na Facebooku Kulturalnej Warszawy! Wydarzenie poprowadzi Maciej Orłoś.
KTO
W TYM ROKU WALCZY O TYTUŁ? Pełną listę dziesięciu nominowanych książek,
walczących o tytuł najlepszej publikacji o polskich dziejach najnowszych,
znajdziecie Panstwo na stronie: https://dsh.waw.pl/429-2021-nagroda-moczarskiego oraz
https://www.fundacjamoczarskich.com/post/fina%C5%82-nagrody-historycznej-im-kazimierza-moczarskiego-2021. Wybrało
je znakomite jury skupiające elitę polskich historyków i pisarzy w
składzie: Andrzej Friszke (Przewodniczący Jury), Antoni Dudek, Dobrochna
Kałwa, Jan Kofman, Andrzej Krzysztof Kunert, Anna Landau-Czajka, Tomasz
Łubieński, Anna Machcewicz, Tomasz Makowski, Daria Lipińska-Nałęcz, Małgorzata
Szejnert i Andrzej Wielowieyski.
Autor lub autorka najlepszej książki otrzyma 50 tysięcy złotych oraz statuetkę – replikę temperówki patrona Nagrody, zaprojektowaną przez Jacka Kowalskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. „Ołówek Kazimierza Moczarskiego” powędruje do autorki lub autora książki, którą z 10 nominacji wybiorą uczniowie szkół średnich z 12 Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego.
O NAGRODZIE MOCZARSKIEGO Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego została ustanowiona w grudniu 2018 roku uchwałą Rady m.st. Warszawy i jest kontynuacją nagrody powstałej w 2009 roku. Przyznawana jest autorom książek poświęconych najnowszej historii Polski – od odzyskania niepodległości w 1918 roku do czasów współczesnych.
Fundator i organizator: miasto stołeczne Warszawa Współorganizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Fundacja im. Kazimierza i Zofii MoczarskichPatron medialny: Gazeta Wyborcza Partnerzy: Biblioteka Narodowa, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, Muzeum Historii Polski
Z najlepszymi życzeniami i pozdrowieniami,
Elżbieta Moczarska