Finał 3. edycji projektu edukacyjnego Klasa TN

Filip Żelichowski 26 czerwca 2024

„SZALEŃSTWO LUDZI ZDROWYCH 

– 9 EPIZODÓW Z WITKACEGO”

Pokaz warsztatowy uczniów Liceum Witkacego na deskach TEATRU NARODOWEGO.

Finał 3. edycji projektu edukacyjnego Klasa TN

22.05.2024 r. odbył się finał projektu edukacyjnego Klasa TN. Roczny program obejmował całokształt zagadnień związanych z pracą i historią teatru, w tym: warsztaty edukacyjne, zwiedzanie budynku teatru, chodzenie na spektakle wystawiane przez Teatr Narodowy, grupowe i indywidualne zajęcia z reżyserką przygotowujące do pokazu finałowego. W ramach zakończenia projektu uczestnicy wystawili na Scenie Studio Teatru Narodowego stworzony pod opieką artystyczną reżyserki Anny Gryszkówny pokaz warsztatowy pt. „Szaleństwo ludzi zdrowych – 9 epizodów z Witkacego”. Stanowił on kolaż fragmentów z dzieł Witkiewicza („Kurka wodna”, „Mątwa”, „Wariat i zakonnica”, „W małym dworku”, „Maciej Korbowa i Bellatrix”) oraz tekstów dotyczących  jego życia (w jednej scenie przyjrzeliśmy się relacjom Witkacego z żoną Niną). Pokaz kończyła piosenka finałowa wykonana przez cały zespół,  której muzykę do tekstu Witkacego napisała Zosia Kulas. Zostały również przygotowane, przez Elżbietę Szymborską i Vanessę Pusz, programy teatralne do pokazu, dostępne dla wszystkich obecnych na przedstawieniu. Prezentacja naszej pracy warsztatowej spotkała się z gorącym przyjęciem zaproszonych gości – rodziców, przyjaciół, nauczycieli i dyrekcji szkoły. 

Po pokazie finałowym odbyła się uroczysta gala, podczas której wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy ukończenia projektu oraz tytuły Młodych Ambasadorów Teatru Narodowego. Takim tytułem może także od tej pory poszczycić się LXIV Liceum im. St. I. Witkiewicza. Do dyplomów były dołączone upominki: egzemplarz czasopisma „Witkacy!” lub książka „Witkacy. Drapieżny umysł”. Dowiedzieliśmy się też, że w kolejnym numerze półrocznika „Witkacy!” ma ukazać się artykuł o tegorocznej edycji projektu.

Tekst podsumowujący projekt ukazał się również na stronie Teatru Narodowego. Link: „KLASA TN. Drugi dzwonek” – finał 3. edycji projektu | pokazy pracy warsztatowej „Szaleństwo ludzi zdrowych – 9 epizodów z Witkacego” – Aktualności – Teatr Narodowy

Koordynacja szkolna

Bernadeta Obrębowska

Uczestnicy projektu

Milena Blachowska

Inez Brodowska

Lena Dać

Wiktor Domański

Nadia Gleń

Weronika Jóźwiak

Maja Kamińska

Julia Kłujszo

Jan Kotow

Henryk Kowalski

Maja Kwiatkowska

Zofia Kulas

Julia Lichocka

Jan Majchrowski

Daria Matysiak

Patrycja Narożańska

Anna Perkowska

Agata Podlach

Julia Poławska

Vanessa Pusz

Maja Smółkowska

Ida Szczechowicz

Hanna Szczęsna

Elżbieta Szymborska